Datum konání: 11. – 28. Února 2017

Mapa: Venice na Google Maps

Oficiální webové stránky: carnevale.venezia.it

Maškarním průvody a karnevaly se pořádají po celé zeměkouli. U nás je masopustní období známé, také jako „fašank“.  Nejznámější karneval v Evropě patří ale severu Itálie a za ním se vydáme to do města Benátky. Každoročně ve dnech, které předcházejí Popeleční středě, se katolický svět změní v masopustní karneval plný zábavy a veselí.

  

Přehlídka masek v ulicích Benátek není jediným důvodem, proč do tohoto severoitalskou ostrovního města zamířit. Bohatá historie a neopakovatelná atmosféra láká každoročně tisíce lidí, kteří chtějí město spatřit, ať je to už již zmíněný karneval, nebo strávit několik krásných dní na letní dovolené.

Benátky leží mimo jiné na jednom ze 118 ostrovů, které jsou spojeny více než 400 mosty. Právě blízkost vody, která jednak město chránila, ale přinášela i obživu, byla hlavním důvodem rozkvětu Benátek.

 

 

Město bylo založené roku 452 lidem, kteří si říkali „Venéty“ (odtud i originální název Venezia) a v období mezi 10. a 16. stoletím se jim zejména díky obchodu s Orientem podařilo zařadit toto území mezi nejbohatší státy světa. Orientální vliv se podepsal i na městě jako takovém, kde řada budov nese dodnes východní prvky architektury (např. Bazilika S. Marco, nebo dóžecí palác Palazzo Ducale). Bohatství tohoto v té době ještě státu se podepsalo ostatně i na vlastní výzdobě města a ve své době patřilo toto „město“ mezi skutečné metropole světa. Výsledkem je pak vlastně jedno obrovské muzeum na vodě. Neváhejte a navštivte s námi Benátky a poznejte jejich krásu.

   

  

Benátský karneval (Carnevale di Venezia) 

Je nejslavnějším karnevalem v Evropě. Benátský karneval patří mezi nejnavštěvovanější karnevaly světa. Přehlídka masek a kostýmů je opravdu nevšedním zážitkem. Na karneval se sjíždí lidé z celého světa, z velké části jako turisté, někteří i jako vystupující v převleku za některou z masek. 

 

Datum karnevalu je pokaždé jiné, začíná vždy 10 dní před popeleční středou, tedy těsně před začátkem 40 denního půstu před Velikonocemi, stejně jako náš masopust. Údajně původ karnevalu pochází z pohanských svátků.

Historie karnevalu

Nám známá historie vzniku tohoto karnevalu sahá až do 11 století. První písemná zmínka o karnevalu v Benátkách pochází z roku 1268, ale je téměř jisté, že Benátčané holdovali nošení masek již v 11. století. Reje masek byly velmi rozpustilé, původně trvaly i několik měsíců. Mravy během nich upadaly a tak se proti nošení masek město začalo bránit různými výnosy. Bylo zakázáno nosit maškarní kostým mimo období karnevalu, vstupovat v něm do kostelů. Nošení masek bylo využíváno k zakrytí různých pletich a přestupků o čemž svědčí například dekret z roku 1603, ve kterém bylo mužům zakázáno přestrojovat se za ženy a navštěvovat jeptišky v ženských klášterech. Opakovaně bylo zakazováno, nosit spolu s kostýmem ostré předměty, které mohou způsobit ostatním zranění. Za porušení zákazu byly vyměřovány velmi přísné tresty a pokuty - mužům 2 roky vězení a pokuta 500 lir, ženám vystavení veřejnému posměchu na náměstí sv. Marca a čtyřleté vyhoštění z Benátek. Také ženy musely zaplatit pokutu 500 lir. Ještě přísnější omezení přinesla karnevalu nadvláda rakouské monarchie po pádu Benátské republiky. Úplný konec pro karneval znamenalo dobytí města Napoleonem v roce 1797. Ten se bál, že by v jeho průběhu mohly vzniknout nepokoje a tak karneval zakázal. Obnoven byl až v roce 1979 a s ním i mnoho původních karnevalových tradic.

Hlavní část karnevalu se odehrává na Canal Grande a na náměstí sv. Marca. Příjemná je ale i procházka v křivolakých uličkách mezi množstvím kanálů a mostků. 

 

I zde je možné narazit na neobyčejně krásné a dokonalé masky.

 

 A jaký je program na letošním karnevalu? Na tuhle otázku vám odpověď dopředu nikdo nedá. Ani týden před karnevalem totiž není známe, jak bude probíhat. Nejvýznamnější akce, se odehrávají vždy během víkendu a každá má své předem dané datum. Na závěr karnevalu se ale vždy vyhlásí nejlepší maska a na náměstí Svatého Marka se koná krásný ples. Je to přehlídka toho nejlepšího.

Tipy co vidět a kam se podívat:

- Slavný most „Rialto“, kde v dávných dobách prodávali svá díla místní zlatníci svá díla, nebo neméně známý most „Ponte dell Accademia“. Je jedním ze čtyř (Ponte di Rialto, Ponte degli Scalzi, Ponte della Costituzione), které vedou přes Canal Grande

- „Dožecí palac“ (Palazzo Ducale) je jednou z nejvýznamnějších památek severoitalských Benátek. Palác byl rezidencí benátského dóžete, vládce Benátské republiky.

- galerie „Bazilika S. Marco“ - (Chiesa (nebo také Basilica) di San Marco) je hlavní kostel a jedna z nejvýznamnějších památek města Benátky v Itálii. Dnes je to asi nejlépe zachovaný příklad byzantské architektury. Stojí na Piazza di San Marco, vedle Dóžecího paláce.

- proslulé náměstí „Piazza San Marco“ - (Piazza San Marco) je hlavní náměstí Benátek. Je pojmenováno po evangelistovi Markovi, patronovi Benátek. Část náměstí vedoucí k přístavnímu molu se nazývá Piazzetta San Marco (náměstíčko sv. Marka). Náměstí sv. Marka jako jediné v Benátkách nese označení piazza (náměstí, tržiště), všechna ostatní se označují campo (prostranství).

- zvonice „Kampanila“ svatého Marka neboli kampanila 98,6 metrů vysoká

- chrám „S. Rocco“ - dům bratrstva z 1. poloviny 16. století s přebohatým průčelím, krásným schodištěm a sály

- bazilika „Santa Maria Gloriosa dei Frari“ - je slavnou benátskou bazilikou, kde jsou pochovány slavné osobnosti Benátek

- bazilika „San Giorgio Maggiore“ je renesančně-barokní sakrální stavba v italských Benátkách. Její zdaleka viditelná silueta dotváří severní břeh ostrova 

- „Námořnické muzeum“ - Museo Storico Navale di Venezia v Benátkách je oficiální expozicí Italského námořnictva

- kostel „San Salvatore“ - je renesančně-baroková sakrální stavba. Na průčelí kostela San Salvadore, po jeho levé straně, je dělová koule. Pochází z doby, kdy rakouské vojska obléhaly Benátky

- muzeum na ostrově „Murano“ a světově proslulé místní sklářské hutě – odtud je znám pojem „benátské sklo“

- Pestrobarevné domy na ostrově „Buráno“ – ostrov rybářů a tradiční výroba krajek

 

  

Text k článku použit z veřejně přístupných zdrojů

Fotografiie: P. Jílek (na fotografie se vztahují autorské práva)