Stanovte si zásady

Kdyby nářadí umělo mluvit, vyprávělo by. O tom, jak má pečlivého majitele, který hýčká vazelínou dokonce i rýč nebo lopatu. Buďte takovým vzorem i vy. Stačí dodržovat několik zásad. Zahradní technika musí být přes zimu uložena na chladném a suchém místě. Jedině tak docílíte, že vám bude lépe a déle sloužit.
Údržbu zahradní techniky byste měli provádět alespoň třikrát do roka. Prvně jako příprava na sezónu. U složitějších strojů se zde zahrnuje výměna filtrů, oleje, svíček a zprovoznění po zimní odstávce, to znamená odstranění konzervačních vrstev proti korozi a oxidačním jevům.
Druhá údržba zajistí ostré pracovní nástroje, promazání pohyblivých částí. Mezi takové nástroje patří zahradní traktory nebo volnoběžky u jednoosých malotraktorů. Třetí údržba je pak přípravou na zimní uskladnění, před kterým je nutná důkladná očista.

Zahradnické nůžky

Ostří nůžek rychleji koroduje díky kontaktu s vlhkem a zahnívajícími zbytky rostlin. Po každém použití zahradnických nůžek ostří utřete mastným hadříkem. Doporučujeme přidat roztok s obsahem metanolu pro sterilizaci.
Nůžky pravidelně také ostřete pro vaše snazší užívání navlhčeným ubrouskem (voda nebo olej). S tupým ostřím se nejenom špatně pracuje, ale rostlinám to může značně uškodit.

Rýče, motyky a lopaty

Nářadí zbavte zeminy a rostlinných zbytků novinami nebo hadříkem. Všechny kovové části nezapomeňte otřít hadříkem napuštěným olejem. Tuto údržbu byste měli provádět několikrát za sezónu.
Dřevěné rukojeti jednou ročně ošetřete lněným olejem. Po sezóně ohlaďte dřevo skelným papírem pro zarovnání drsného povrchu a odstranění nečistot. Než je uložíte na zimu, namažte dřevěné rukojeti ještě olejem.

Jak se starat o sekačky

I složitější zahradní technika potřebuje naši péči. Rotační sekačku postavte na rovnou plochu a řádně očistěte. Nejprve zkontrolujte pojezdová kolečka. Pokud jsou uvolněná, dotáhněte je. Kontrolu potřebuje taktéž sběrací vak – poškozený vak vyměňte nemilosrdně za nový. Pozornost věnujte stejně tak vzduchovému filtru, jelikož příliš zanesený filtr zhoršuje startování motoru a podílí se na zvýšení spotřeby benzínu.
U bubnových a diskových sekaček se používají krom čtyřtaktních motorů také české dvoutaktní, které mají jednoduchou údržbu. Jedinými starostmi je výměna oleje vzduchového filtru, vyčištění svíčky a kontrola vstupu chladicího vzduchu.

Ostrý řetěz jako břitva

Pro správný chod řetězové pily musíte dbát na ostrý řetěz a čistá žebra. Jestliže si na broušení řetězu troufnete sami, řiďte se pokyny z návodu k obsluze. Případně vám řetěz nabrousí každý servis zahradní techniky. U pily se také po sezóně musí zkontrolovat mazání. Po nastartování motoru pily a přidání otáček by měl z řetězu lehce odstřikovat olej.