Při výběru čerpadla je nutné si uvědomit hned několik věcí:

  • Jakou vodu chceme čerpat?
  • Jedná se o vodu pitnou, užitkovou nebo splašky z jímky.
  • Dále je potřeba vybírat dle výkonu, jelikož ne všechna čerpadla jsou vhodná do hloubek, de kterých je potřeba vyšší výkon čerpadla, aby bylo schopné tuto vodu vytlačit do požadované výšky.
  • Aspekty, jako je množství vody, které chceme čerpat a také jak často.

 

Čerpadla na čistou a pitnou vodu

Čerpadla na čistou a pitnou vodu jsou určena k čerpání vody bez jakýchkoli mechanických nečistot. Voda tedy musí být bez písku, kamínků a kalů. V opačném případě riskujeme poškození čerpadla. Tato čerpadla jsou vhodná k napouštění bazénů, pro připojení k zavlažovačům pro postřik záhonů. Také jsou vhodná k zásobování domácností a chalup pitnou vodou. K tomuto účelu lze výborně využít domácí vodárny, která budou sloužit k trvalému přísunu pitné vody.

 

Čerpadla na lehce zkalenou vodu

Čerpadla na lehce zkalenou vodu jsou vhodná k použití na vodu, která obsahuje drobné mechanické nečistoty. Stejně jako u předchozího typu je lze použít k zásobování domů pitnou vodou, ale také pro odčerpání vody z rybníků, řek a jezírek. Mezi tyto typy můžeme zařadit zahradní čerpadla, která můžete napojit také k toaletě a odčerpanou vodu, tak můžete použít ke splachování.

 

Kalová čerpadla

Kalová čerpadla, jak už název napovídá, jsou vhodná k čerpání zakalené vody obsahující velké množství mechanických nečistot. Lze je tak uplatnit při čerpání jímky i septiku. Často bývají vybaveny rozmělňovacími noži, které dokážou rozsekat větší mechanické nečistoty, tak aby zbytečně nezahlcovaly filtr čerpadla.

klikni na : Video Kalové čerpadlo 

Kalové čerpadlo video

 

 

 

 

 

Čerpadla na topný olej a naftu

Úplně jiným typem čerpadel jsou pak čerpadla na topný olej a naftu. Díky svým specifickým vlastnostem umožňují odčerpávat naftu nebo řídký topný olej z nádrží a barelů.

 

Membránová čerpadla

Stejně tak nabízí úplně jiné možnosti čerpadla membránová, která jsou typická svou gumovou membránou. Díky tomu s nimi lze odčerpat mazlavé tekutiny jako sirupy, gely, nebo dokonce chemikálie a hořlavé kapaliny.

 

Tlaková čerpadla

Pro čerpání vody z hloubky, lze využít ponorná tlaková čerpadla, které díky vyššímu tlaku dokážou čerpat vodu z velkých hloubek. Běžná povrchová čerpadla jsou schopná čerpat vodu ze 7 – 8 metrů hloubky, proto je třeba vybírat čerpadla ponorná. Některá ponorná čerpadla jsou vybavena plovákem, který hlídá výšku hladiny. Při překročení požadované výšky hladiny se automaticky zapne a při poklesu vodní hladiny se zase vypne. Tato čerpadla jsou také většinou tvořena nerezovým tělem, které je chrání před poškozením.

 

Krom výše zmíněných upotřebení čerpadel, nezapomeňte také na to, že čerpadla lze hojně využít v záplavových oblastech, kde odčerpá naplavenou vodu ze sklepů, odčerpání olejů z rybníků a jezírek apod. Pro výběr správného čerpadla se neváhejte poradit s odborníkem, který poradí a vybere čerpadlo, které bude svým výkonem odpovídat vašim potřebám.