Ze zkušenosti našeho Hoby servisu víme, v čem dělají někteří zákazníci častou chybu. Pomyslí si, že čím hrubší struna, tím více vydrží než se opotřebí. Ovšem není tomu tak.

 

 

Každý výrobce doporučuje k určitému výkonu motoru zcela konkrétní žací struny. V případě, že použijete hrubší strunu, než je pro váš vyžínač doporučeno, motor bude potřebovat větší výkon, aby hmotnost struny dokázal roztočit.
Je to podobné jako u auta. Velká kola vypadají na autě pochopitelně lépe, ale zpravidla velká kola jsou těžší, než výrobcem dodávané a auto tak potom ve finále ztrácí na své dynamice.

 

Stejně tak je to s délkou sečící struny. Ta bývá většinou 10 - 15 cm. Větší délka struny, než doporučuje výrobce má opět za následek snížení výkonu motoru, zdá se to jako maličkost, ale je tomu tak a vědomě si tak kousek po kousku zkracujeme životnost motoru. Většina vyžínačů má proto na ochranném krytu nůž pro zaříznutí na ideální délku.

 

 

Používejte proto vždy pouze taký průměr a délku struny, jaký je pro vaší vyžínací hlavu určen.

 

Některé struny mají ve svém středu zesílenou výztuhu. Tyto struny se hodí spíše do členitého terénu, kde bývají časté obrubníky, kamení a jiné překážky. Díky výztuze nedochází k tak velkému opotřebení a struna déle vydrží. 

 

 

Máte li rovnou louku, kde při sečení nemáte před sebou nic než vzrostlou trávu, použijte strunu bez výztuhy. Bývá podstatně levnější.

 

Další kategorií jsou struny s hranatým profilem. čtyř hrany, pětihrany, sedmihrany, je jich spousta. Žádný zásadní rozdíl v nich není a pokud si myslíte že ano, podělte se prosím o svou zkušenost do komentářů. Snad jediný rozdíl u více hranných profilů je v hluku. Čím složitější tvar, tím vzniká větší odpor vzduchu a rotace je hlasitější.

 

 

Struny s hranatým profilem nebývají zpravidla účinnější, než struny kulaté. Je třeba si uvědomit, že rostlina se kosena samotným koncem odstředěné struny. Její zbylá část nepřichází s rostlinou vůbec do styku. 

 

Máte li však porost s hrubými stonky, struna s hranatým profilem nebude na škodu. V žádném případě však místo plastových strun nepoužívejte ocelová lanka a podobné kovové materiály. Sečení se tak stává vysoce nebezpečným pro vás i vaše okolí. Kov se neumí kolem materiálu snadno opřít a vznikají tak nemalé škody nejen na majetku.

 

 

Délka struny je při nákupu rovněž důležitá. Každá struna má svou životnost a nerada se skladuje. Pokud nesečete moc často, rozhodně si nekupujte takovéto stametrové cívky. Materiál při skladování rychle stárne a ztrácí svou pružnost. Poud byste měli strunu delší dobu skladovat, líbit se jí bude ve vodní lázni.

 

Teď už víte o žacích strunách dostatek a při výběru budete mít snadnější rozhodování.

Široký vývěr žacích strun naleznete ZDE. https://www.hobynaradi.cz/struny/