Nemáme na mysli práci kolem domu a zahrady, ale mít na zahradě svou relaxační zónu. Komu by nepřišlo vhod se v horkých letních dnech příjemně zchladit, protáhnout unavené svaly, opalovat se na lehátku  nebo učit své ratolesti plavat. Právě proto by na žádné správné zahradě neměl chybět zemní bazén.   

Mohlo by se zdát, že v jednoduchosti je krása, to však ne tak úplně platí pro bazény. Pokud uvažujete o pořízení bazénu na zahradu, tak vás určitě jako první napadne klasický nafukovací bazén, kterých je na internetu spousta. Avšak je nutné si uvědomit, kolik je kolem takového bazénu ročně práce. Je nutné jej nafouknout, při napouštění hlídat, aby se nebortil do stran. Dále je nutné každoročně vybírat, kam bazén umístit, tedy ideálně na rovnou plochu, bez výmolů a zkosení a na konci sezóny vše zase sklidit, tedy vypustit, vyfouknout a umýt. Nevýhodou těchto bazénů je nízká životnost a také jejich zranitelnost. U tohoto typu nelze využít bazénový vysavač. U zemních i nadzemních bazénů nás čeká pouze prvotní usazení bazénu do země, jelikož bazén zde bude stát celoročně.

Nadzemní bazény jsou složitější na umístění a celkové zařízení, ale jejich životnost je podstatně delší. Díky své pevné konstrukci zůstane na zahradě celoročně. Jejich výhodou, oproti klasickým nafukovacím bazénům je, že si v nich zaplave i dospělý člověk. Avšak jejich nevýhoda spočívá ve výstavbě. Je potřeba umístit je na vodorovný povrch, aby se tlak vody rozprostřel rovnoměrně do všech stran. Kdyby byla některá ze stran více namáhaná, hrozí protržení bazénu a jeho vylití. Je také potřeba dbát na správné rozložení fólie, aby někde nepřebývala a naopak. Měla by být dokonale hladká bez jakéhokoliv zvrásnění. To stejné platí také pro plastové nadzemní bazény, kdy je nutné dbát na správné umístění polypropylenových desek. Další nevýhodou je paradoxně jejich výška. Jelikož je totiž bazén nad zemí, nelze jej na zahradě prakticky přehlédnout. Jejich barevná fólie může rušit celkový dojem zahrady a výhled do okolí. Také zastřešení bazénu není jednoduché.

V případě zemních bazénu je jejich samotná instalace nejpracnější, ale výsledné dílo mnohem praktičtější a vzhlednější, než jak je tomu u předchozích typů.  Je třeba si na zahradě vybrat místo a zde vyhloubit jámu, kam bude bazén zapuštěn. Rozhodující je také tvar bazénu. Můžete si totiž vybírat z kruhových, obdélníkových a oválných tvarů. Doporučujeme rozhodovat se podle vašich rozměrových možností, tedy na menší plochy umístit raději kruhový bazén a naopak do větších zahrad se hodí obdélníkový tvar bazénu.

Zemní bazény navíc umožňují zavedení protiproudu, který ocení hlavně plavci. Je do nich možné umístit osvětlení, takže nic nebrání večernímu koupání. Díky možnosti zastřešení bazénu si prodloužíte koupací sezónu a v případě zavedení ohřívacího systému se můžete koupat i  v zimě. Díky krytí bazénu získáte i jeho bezpečné okolí, kdy se nemusíte obávat, že by do něj nešťastnou náhodou mohlo spadnout dítě nebo domácí mazlíček. Stejně tak si zastřešením bazénu pomůžete od úklidu bazénu, protože se vám do vody nedostanou listy ze stromů a poletující hmyz. Voda  musí být neustále čistá, je nutné si ke každému bazénu koupit kvalitní filtrační systém a přípravky pro údržbu bazénu.

Jaký bazén si pořídit je už zcela na vašem rozhodnutí. Výsledná  cena bazénu a jeho životnost se od vašeho rozhodnutí bude samozřejmě odvíjet. Levný zemní bazén neexistuje, přesto se tato investice rozhodně vyplatí.