Jestliže se ve vaší domácnosti vyskytují pokojové rostliny a květiny, pak jistě víte, kdy a jak je přesadit. Pokud ne, tak se podívejte, zda vaše rostliny neztrácejí zdravou barvu, neopadávají nadměrně listy. Nebo snad málo rostou a z květináče se derou na povrch kořeny? Pak je nejvyšší čas zakročit. Vhodným obdobím pro přesazování je právě teď na začátku na jara.
Jaký květináč zvolit?
Nový květináč by měl být jen o pár centimetrů větší než květináč původní, na který je rostlina "zvyklá". Pokud zvolíme příliš velký květináč, začne rostlina růst hlavně kořeny, ale na růst květu již nebude mít sílu. Každý květináč, ve kterém se rostlina nachází, by měl mít ve dně díru, v opačném případě riskujeme, že nám rostlina uhyne.
Jak na samotné přesazení?
Některé z rostlin vyžadují drenáž, proto je nutné se na to předem připravit a dno květináče "vystlat" drenážním pískem, keramickými střepy popřípadě keramzitem. Jestliže tyto materiály nemáte nebo jste na ně zapomněli, můžete využít také kousky polystyrénu. Na vrstvu drenáže následně nasypte vrstvu vhodného substrátu. Rostlinu je nutné dostat z původního květináče. Pokud to lze, tak ji opatrně vyjměte z květináče, nebo ji můžete vyklepnout o hranu stolu. Jestliže se již kořeny derou ven z květináče, můžete původní květináč rozbít - v případě keramického, nebo rozříznout, pokud se jedná o plastový květináč. Snažte se co nejméně porušit kořenový bal, který by měl po vyjmutí z květináče držet u sebe. Pouze můžete odstranit vrchní vrstvu hlíny. Následně pokud jste kořeny na sobě příliš nahuštěny, můžete je opatrně uvolnit, jemně oklepat zeminu z kořenů a odstranit nečistoty a odumřelé části. Do předem připraveného květináče (viz. výše), usadíme rostlinu. Poté postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou vždy jemně zamáčknete. Dbejte na to, aby zemina nedosahovalo až k okraji květináče, jelikož je nutné nechat si prostor pro zalévání a také myslete na to, že při zalévání zemina ještě o něco slehne.
Při přesazování dbejte také na maximální ochranu a úpravu rostliny. Můžete odstranit z vrchní části odumřelé listy, případně ji zastřihnout. Také dbejte na ochranu rostliny před přílišnými teplotními výkyvy a průvanem. Rostlinu také po přesazení důkladně zalijte. Vyčkejte zhruba pět týdnů po přesazení a až poté začněte rostlinu hnojit. Jelikož je rostlina v květináči omezena prostorem kam a jak růst, je nutné dopřát ji alespoň kvalitní a bohatý substrát. Pro pokojové kvetoucí rostliny, jako jsou africké fialky, zvolte substrát určený pro pokojové rostliny. Pro rostliny s ozdobným listem si zvolte substrát pro palmy a zelené rostliny. Nezapomeňte, že kaktusy a sukulenty naopak potřebují větší podíl štěrku a písku v zemině, proto jim dopřejte jeden ze speciálních substrátů.
Při koupi vhodného květináče nebo truhlíku se můžete obrátit na prodavače a stejně tomu tak bude při výběru vhodného substrátu. Jeden postup přesazování nelze aplikovat na všechny rostliny. Samotná orchidej v truhlíku by působila velice smutně a zřejmě by brzy zašla, jelikož se ji daleko více daří ve speciálním květináči pro orchideje. Do truhlíku si raději zasaďte bylinky, které pak využijete ve svém kulinářském umění. Stejně tak na cibuloviny raději zvolíte koš na cibuloviny, než obyčejný závěsný květináč.
Teď už vám nic nebrání v přesázení vašich rostlin a květin. Nenechte je se těsnit nebo snad dokonce být vsazen do nesprávné nádoby. Raději si nechte poradit, zda truhlík nebo květináč a hlavně jakou velikost.