Kdy a jak pečovat o trávník?

Jakmile se teploty trvale drží nad nulou a trávník vyschne, začíná být správná doba pro jeho revitalizaci. Koncem března trávník posečeme, vyhladíme nerovnosti a provzdušníme prořezávacími hráběmi nebo motorovým vertikutátorem. Proč to? Zbavíme jej tak plstnaté, nepropustné vrstvy vzniklé z mechu, větviček, listů a jiných organických zbytků a ošetříme i místa zasažená sněžnou plísní. Zároveň porušíme kořínky, což je přiměje k dalšímu růstu a lepšímu větvení. Pokud mechanické odstranění mechu nestačí, ošetříme trávník speciálním protimechovým přípravkem.
Pravidelné provzdušňování (aerifikace) trávníku velmi svědčí. K jejímu provádění slouží rycí vidle, speciální provzdušňovací vidlice a motorové aerifikátory. Po provzdušnění trávník obvykle nevypadá v dalších týdnech příliš reprezentativně. Účinky provzdušnění se ale záhy dostaví a pak se budeme moci těšit z nového, silného a zdravého travního porostu.

Kdy základní péče nestačí?

Pokud došlo k rozsáhlému napadení trávníku sněžnou plísní, je nejlepším řešením starý trávník kompletně zlikvidovat a založit trávník nový. Duben je pro založení nového trávníku nejvhodnějším obdobím.

Kdy a čím hnojit?

Po každém sekání přihnojíme a na místa s řidším porostem vysejeme regenerační travní směs. Hnojení provádíme kombinovanými hnojivy. Poměr základních živin (dusík N – fosfor P – draslík K) by měl být 6:2:3. Přistupujeme k němu ve dnech, kdy není sluneční žár příliš velký. Hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky by mohlo trávu spálit. Pokud máme větší travnatou plochu, je lépe použít na hnojení rozmetač. Hnojivo se tak rozprostře rovnoměrněji a nebudeme tak muset následně řešit více a méně zelené plochy. Těsně po hnojení trávník důkladně zalijeme. Zálivku nesmíme podceňovat nejen při hnojení. Déletrvající sucho trávu nenávratně poškozuje. Jakmile jednou trávník vlivem sucha zežloutne, do kondice už jej těžko dostaneme.

Jak často sekat?

Pokud chceme trávník úpravný a výstavní, je potřeba sekat jednou až dvakrát týdně. Zhruba při 8 cm výšky už pomalu nastává čas na vytažení sekačky. Sekání povzbuzuje trávu k rašení nových výhonků a k zahuštění. V letním období veder se sekáním polevíme. Vyšší tráva udrží lépe vlhkost a trávník je pak odolnější vůči vysušení a žloutnutí.

Jak ještě můžeme trávníku pomoci?

Stručně řečeno: chemicky, mechanicky a úhlem pohledu. Pokud se v trávě vyskytne plevel, nemusíme hned panikařit. Existují samozřejmě herbicidy, které si s určitými druhy plevele poradí. Ale stojí za to se zamyslet, jestli je skutečně v naší situaci potřebujeme. Pokud se, například, v trávě vyskytnou sedmikrásky a my zrovna nejsme vyznavači čistého golfového trávníku, můžeme se podívat na drobné bíložluté kvítky nikoli jako na záškodníky, ale jako na ozdobu. Pampelišky už takové štěstí mít nejspíš nebudou. S nimi si výborně poradíme, když je ručně vydloubneme. Musíme opatrně a důsledně, abychom je nepřetrhli – mají velmi hluboké kořeny a velmi vyvinutou regenerační schopnost.

Při péči o trávník je jisté jedno: Každý zásah se počítá. S každou akcí, kterou na podporu jeho růstu provedeme, bude trávník krásnější a bohatší. A je jen na nás, jak moc.