Usazení jímky:

Usazení jímky můžete přenechat odborné firmě, která vám vše připraví, anebo si jímku usadíte svépomoci.Máte vybrané místo, kde jímku chcete usadit, domluvený bagr, připravený potřebný materiál a nářadí. Z nářadí potřebujete vodováhu, stahovací lať, zednickou lžíci, lana pro upevnění jímky k bagru, lopatu, hrábě krumpáč a žebřík. 

Nezapomeňte si vyměřit, jak hlubokou díru pro jímku budete muset vykopat. Hloubku výkopu nejlépe zjistíte zaměřením pomocí nivelačního přístroje. Pokud nemáte uložené odpadní potrubí až k místu, kde budete pokládat jímku, musíte si zjistit, v jaké výšce má být vývod pro odpad, který je na boční straně jímky. 

 

  • První se usazuje venkovní plášť jímky. Podle toho jaký máme podklad, jestli se tlačí spodní voda anebo je suchá zem, usazujeme jímku do suchého nebo zavlhčeného betonu. Beton si můžeme připravit sami v míchačce, anebo si beton necháme dovést z betonárny na korbě auta. 
  • Betonový základ proložte kbetonárnaari sítěmi a zarovnejte do roviny. Doporučená tloušťka betonového základu je 20cm.
  • Dvouplášťová jímka se dodává vsazená do vnějšího pláště. Za pomocí bagru nebo jeřábu vsaďte celou jímku i s vnějším pláštěm do připravené díry. Po usazení, jímku z vnějšího pláště vytáhneme.
  • Dno venkovního pláště je od výroby osazeno kari sítěmi. Zabetonujeme dno a vsadíme jímku zpět do venkovního pláště.

 

 


Snažíme se, abychom jímku uložili do středu pláště a otvory pro odpadní potrubí byly ve stejné úrovni s venkovním pláštěm.

Jímku máme usazenou, nyní jí potřebujeme zatížit. Do čtvrtiny, jímku zalijeme vodou a necháme beton zatvrdnout.

Doporučuji usadit jímku do výkopu během jednoho dne. Pokud byste si rozdělili usazení jímky na více etap, může dojít ke zborcení zeminy do vykopané díry. 

Beton máme zatvrdnutý, můžeme přistoupit k dalšímu kroku. Potřebujeme mezi venkovní plášť a jímku nalít beton. K přípravě betonu přistupujeme obdobně, jako při betonování základní desky.

Beton si připravíme sami v míchačce, anebo si beton necháme dovést z betonárny na korbě auta. Prostor mezi jímkou a venkovním pláštěm zalíváme zavlhlým betonem. Po bokách jímky jsou upevněné kari sítě.

Za pomocí dlouhé pevné desky beton prošťoucháme a rovnoměrně rozložíme. Beton vylíváme, něco málo pod úroveň napuštěné vody v jímce. Pokud bychom beton vylili nad hladinu vody v jímce, hrozí deformace jímky.

Napustíme další čtvrtinu jímky vodou a vylijeme beton mezi venkovní plášť a jímku. Znova dopustíme vodu o další čtvrtinu, hladina vody by měla dosahovat pod úroveň vývodu pro odpad a vylijeme beton. V tomto stavu necháme beton vyzrát.

Než přistoupíme k dalšímu kroku, napojíme si odpadní potrubí do jímky. 

Posledním krokem bude dolití betonu mezi jímku a venkovní plášť a vylít beton na vrch jímky.

Pro větší bezpečnost je vrchní plášť jímky osazena kari síti. Zpevní zabetonovanou plochu a nemusíte se bát, takto připravenou jímku po zaschnutí betonu, zasypat zeminou. Měla by vydržet i 4t nános.

Naše jímky jsou vyráběny z kvalitního materiálu 1. jakosti a od výroby osazeny kari síti. Na veškeré jímky vystavujeme osvědčení dle ČSN. Veškeré naše jímky jsou vhodné i pro užívání pitné vody.

Celou naši nabídku najdete na našich stránkách: www.hobynaradi.cz.

Rádi vám pomůžeme se správným výběrem jímky i s jejím usazením.

 výkop pro jímkuvýkop pro jímkuvýkop pro usazení jímkypoložení kari sítíusazení jímkyvytažení jímky z pláštěbetonování dna pláštěpřipravená jímka před obbetonovánímpřipravená jímka na zásypnadstavení komínku a zásyp