Základní suroviny do lehkého bramborového salátu:

500 g brambor

150 g jablka

150 g červené ředkvičky

100 g jarní cibulky

do každého salátu se vždy hodí čerstvé bylinky.

 

Na kapra vařeného v páře budeme potřebovat:

800 g vykostěných kapřích filet

dva citrony

hrst čerstvé petržele

 

Na povidlovou omáčku si připravte:

100g kvalitních povidel

50g hladké mouky

50g másla

 

Aby nám práce, jak se lidově říká odsýpala, budeme připravovat všechny pokrmy najednou.

 

Do většího hrnce si dáme vařit brambory. Ideální je vařit brambory ve slupce, protože si tak pokrm uchovává více tělu prospěšných látek. Slupky později oloupeme. Brambory osolte a vařte je asi 20 min.

 

Další krok který dlouho trvá je rybí vývar. Proto si dáme vařit skelet z kapra. Vody na polévku nedávejte příliš mnoho. Rybí odřezky by měli být lehce nad hladinou. Tím docílíme, že vývar bude silný a polévka bude mít výraznější chuť. Do vývaru přidejte jednu větší nakrájenou bramboru, která později polévku zahustí a na dvakrát rozkrojenou cibuli. Polévku dostatečně osolte, pro zvýraznění chuti můžete okořenit bokovým listem, novým kořením a celým pepřem. Polévka by se měla vařit alespoň půl hodiny.

 

Než se brambory s vývarem uvaří, stihneme si připravit povidlovou omáčku a krutony do polévky.

 

Na krutony se hodí starší houska nebo rohlík, ideální je toustový chléb, ale můžete použít ii klasický chleba, který nakrájíte na malé kousky opečete s trochou másla do křupava.

Základem povidlové omáčky je zásmažka vyrobená z trochy másla a hladké mouky. Až se Vám mouka z lehka orestuje, přidejte dvě lžíce kvalitních povidel. Na závěr podlejeme horkou vodou a ještě chvíli omáčku provařte, aby se všechny ingredience vzájemně spojily.  

Všimněte si, že na vaření i do salátu používáme výhradně čerstvé suroviny. Žádné konzervy, žádné emulgátory.

 

Jarní cibulku, ředvičky a jablko na bramborový salát nakrájíme na malé kousky a poté je přemístíme do větší mísy. Vždy raději použijte větší nádobí, v malém by se to špatně míchalo. Vařené brambory zbavíme slupky a nakrájíme je, nebo můžete použít mřížku, která je na výrobu bramborového salátu ideální. Bramborový salát dochutíme octem a olivovým olejem. Salát zamíchejte až budete mít všechny suroviny v míse společně, při častějším míchání by se brambory rozpadly a vznikla by vám místo salátu rozbředlá kaše. Schovejte jej do lednice, chutě se spojí a mezi tím si dokončete polévku.

 

Tuto silnou rybí polévku přecedíme přes jemný cedník. Ze skeletu oberte zbytky masa, které na konci přidáme do polévky. K vývaru přidáme také jednu polovinu hrášku a brambory které se v něm vařily. Jakmile polévka začne bublat, použijte tyčový mixér a z vývaru udělejte jemný krém. Do rozmixované polévky přidáme od kostí obrané maso z kapra a druhou polovinu hrášku a vše společně ještě chvíli povaříme. Tím je štědrovečerní polévka hotová. Jednoduchá, zdravá a velice chutná, co na ní říkáte?

 

Nyní přichází okamžik udělat rybu na páře. Ne každý má doma profesionální napařovák, ale každý jistě najde pařák do hrnce, který je pro tuto tepelnou úpravu ryb dostatečný. Na dno hrnce nalijeme trochu vody a přidáme na kousky nakrájený citron. Na pařák položte celé stonky čerstvé petrželky, ze kterých vytvořte lůžko pro tradiční sváteční rybu. Tu ze všech stran osolte a položte na připravené bylinky. Vaření v páře je jedna z nejšetrnějších tepelných úpravy, maso si zachová svou charakteristickou chuť i vůni a navíc bez použití tuku, cholesterolu a nežádoucích konzervantů. Vodní lázeň i s rybou vařte v zakrytém hrnci 15 až 20 minut.

 

Hráškový krém z rybího vývaru podávejte s krutony, kapra na bylinkách podávejte s bramborovým salátem a omáčkou. Ozdobte jablkem a čerstvou petrželkou.

 

Dobrou chuť přeje tým Hoby Nářadí cézet.