Zkrášlete si své okolí užitečnou domácí zahrádkou. Vždyť vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná nejlépe. Pěstování ve vyvýšeném záhonu vás bude ne jen bavit, ale oproti klasickému pěstování se nemusíte tolik shýbat a ušetříte tak svá záda. Nespornou výhodou tohoto způsobu pěstování je, že na zeleninu nelezou slimáci a jiní škůdci v takovém množství a pokud je udělán správně, je použitý vhodný substrát, tak nám nezarůstá ani plevelem plevelem.

 

    

 

K výrobě vyvýšeného záhonu můžete použít prakticky jakékoliv dřevěné desky, které spojíte v ideálním případě paletovými panty. Díky těmto pantům můžete na konci sezóny záhon jednoduše složit a uschovat jej na jaro. Pomocí paletových pantů si postavíte různě vysoké, různě dlouhé, různě široké záhony, které můžete spojovat do výšky, která vám a vašim potřebám vyhovuje. Zde budete limitování pouze rozměrem desek, které máte pro tuto výrobu k dispozici, případně vaší fantazií.

 

      

 

 

Sestavené dřevěné ohrádky můžete stavět jakkoliv vysoko. Nižší záhony zasypejte pouze zeminou, či vhodným zahradnickým substrátem. U vyvýšených záhonů položte jako první zaječí pletivo nebo jinou vhodnou ochranu proti hlodavcům, u těch vyšších dejte jako první vrstvu  různě silné větve ty silnější dáme na spod. Jako druhou vrstvu použijte suché listí a posekanou trávu. Třetí vrstvu bude v ideálním místě tvořit kompost případně kravský či jiný hnůj a následně završíme záhon zahradnickým substrátem.

 

      

 

Je třeba počítat že si jednotlivé vrstvy časem sednou, takže bude třeba jej doplnit o další zeminu. Na fotografiích můžete vidět variantu vyvýšeného záhonu, kde je pouze nízká vrstva zeminy určená pro drobné rostlinky, jako jsou například bylinky. Vrstva zeminy je zde vysoká přibližně dvacet centimetrů. 

 

    

 

Před zasypáním zeminy do záhonu je vhodné vnitřní část potáhnout nopovou fólií. Výrazně tak prodlouží životnost použitého dřeva pro stavbu takového záhonu. U suchomilných rostlin je lepší dno záhonu vysypat pískem nebo štěrkem.

 

    

 

Nyní máte vaši novou zahrádku připravenou na sázení. Rostlinky neumisťujte příliš blízko vedle sebe. Časem nabírají na velikosti a vzájemně by si stínily. Na vyvýšeném záhoně můžete pěstovat hned několik druhů zeleniny vedle sebe. Záleží jen na vás, na co se cítíte a jaká zelenina vám nejvíce chutná. Přejeme vám hodně úspěchu a bohatou sklizeň.

Paletové panty potřebné k výrobě těchto vyvýšených záhonů zeženete ZDE: https://www.hobynaradi.cz/panty-na-paletove-ohradky-nastavce/

 

 

 Podívejte se, jaké mají další využití tyto paletové panty.