Barvy dokáží povzbudit chuť k jídlu, napomáhat soustředění i povzbuzovat k aktivitě. Výběrem barev a jejich kombinováním v interiéru můžeme výrazně ovlivnit nejen své momentální rozpoložení, ale i celkové dlouhodobé vyladění.

Barvy dle charakteru místnosti

Při výběru barev bereme v úvahu především tři základní a zcela zásadní informace: charakter místnosti, její velikost a světlo do ní proudící.
Charakterem místnosti máme na mysli její určení. Jinak bude vypadat výběr barev pro místo odpočinku, jinak pro místnost určenou k aktivitám. Velikost místnosti, především pak poměr rozlohy a výšky, pak rozhoduje zejména o sytosti odstínů. Malé místnosti prosvětlujeme a vyhýbáme se tmavým a sytým odstínům. Velké prostory naopak zútulňujeme sytými barvami a případně opticky zmenšujeme většími vzory. Vysoký strop opticky snížíme použitím barvy, nízký strop opticky zvýšíme barvou bílou. Zároveň vytvoříme pruh těsně pod stropem, po celém obvodu stěn, čímž optickému zvýšení místnosti ještě více pomůžeme.
Tmavší místnosti a místnosti orientované na sever prosvětlujeme teplejšími odstíny. Do prosvětlených prostor volíme barvy studenější, které spolu se světlem vytvoří klidnou atmosféru.


Jak nás barvy ovlivňují

Chladné a tlumené barvy uklidňují a vybízejí k relaxaci. Zelená, modrá a chladná šeříková se tedy výborně hodí do ložnice nebo koupelny. Oranžová a červená povzbuzují chuť k jídlu. Je tedy na místě zvážit, zda takové povzbuzení potřebujeme, a podle toho zvolit i barvu kuchyně a jídelny. Červená barva je v Číně odedávna spojována se štěstím. Zatímco jedna stěna obývacího pokoje laděná dočervena může být tím pravým, co nám přinese do bytu pohodu a energii, stejná barva dětském pokojíku může rušit soustředění dětí a vnášet neklid. V ložnici může červená barva symbolizovat vášeň, ale také může významně narušovat spánek. Chceme se v obývacím pokoji cítit nabiti energií, nebo relaxovat? V prvním případě jsou skvělou volbou zářivé barvy, ve druhém případě zemité. Koupelna často bývá spojována s modrou barvou symbolizující vodu a očistu.
Vždy je třeba zvážit nejen místnost, již chceme vymalovat, ale i emoce, které si přejeme v dané místnosti cítit.
Pokud nemáme pro barvy vysloveně vytříbený cit, nekombinujeme více než dvě barvy v jedné místnosti. Dbáme pokud možno na to, aby k sobě barvy a jejich odstíny příjemně ladily.
Každá z barev má své teplé i studené tóny. Jsou barvy, které se vzájemně doplňují a podtrhují, a jiné, které vzájemně kolidují a vytvářejí nesoulad. Stačí si vzít k ruce paletu ve formě kolečka. Barvy ležící proti sobě představují ideální kontrast. Barvy ležící na kruhu vedle sebe se skvěle doplňují a vytvářejí nenásilný přechod.


Nábytek a doplňky

Při výběru barev do interiéru respektujeme bytové zařízení. Pokud máme své oblíbené kousky nábytku, které nehodláme měnit, přizpůsobíme výběr barev právě jim. Usadíme je pomocí barev do místnosti tak, aby příjemně vynikly a byly zároveň přirozenou součástí celku. Oblíbené barvy nemusí nutně být jen na stěnách. Můžeme vymalovat barvami neutrálními (lomená bílá, vanilková, světle šedá), jednu stěnu zvolit v oblíbené barvě a v té pak pořizovat doplňky (polštáře, přehozy, svítidla).

Méně často znamená více. Hlavní je čas na řádné promyšlení barevné změny, k níž se chystáme. Čím lépe barvy a jejich kombinace promyslíme a necháme na sebe působit, tím lépe se v nich později budeme cítit.

Pokud se chystáte malovat, je potřeba k tomu mít správné náčiní, vyberte si proto některé z našich štětců či malířských válečků.