Mechanické ošetření

Nejlepší čas na mechanické a chemické ošetřování je březen. Brzy v předjaří provádíme takzvaný udržovací řez. Odstraňujeme suché větve a větve směřující vzhůru do koruny stromů (tzv. vlky). Správně provedený řez zlepší průnik slunečních paprsků a umožní lepší průběh fotosyntézy. Řežeme vždy „na větevní kroužek“, tzn. maximálně půl až jeden centimetr od kmene nebo od hlavní větve. V této vzdálenosti větve obsahují ještě dostatek kambia, dělicího pletiva, které pak řez dobře uzavře a ochrání tak strom. Pokud bychom nechávali při řezu delší pahýly větví, byl by strom oslabený a hůře by čelil útokům choroboplodných zárodků a škůdců. Řezné rány ošetříme stromovým balzámem nebo štěpařským voskem. Poté, co odstraníme napadené výhony, odklidíme zbytky starého listí a kmeny, očištěné od staré kůry, natřeme vápnem, které poslouží jako dezinfekce a pomůže potlačit růst některých lišejníků a mechů. Vytrháme plevel v okolí kmene. Ne snad, že by tráva stromu vadila přímo, ale bývá útočištěm škůdců a dalších organismů, které se v něm mohou množit a následně stromu škodit.

Chemické ošetření

Březen je zároveň měsícem postřiku proti chorobám a škůdcům. Vybereme den, kdy teplota neklesá pod 10°C, je bezvětří a sucho (to aby postřik do večera nesmyl déšť). Jádroviny ošetřujeme v období po rašení a ž do náznaků růžového poupěte. Peckoviny ošetřujeme na začátku rašení. Klíčová je venkovní teplota, která nesmí klesnout pod 7°C. Cílem postřiku je především zničit škůdce, kteří na dřevinách přezimovali. Postřik aplikujeme na celý strom, zejména pak ale na kmen a především na jeho spodní část. Čím je strom starší a čím členitější kůru má, tím pečlivěji musíme postřik aplikovat, abychom se dostali do všech záhybů, v nichž mohou parazité přezimovat a klást vajíčka. K chemickému ošetření potřebujeme vhodný postřik a postřikovač s kvalitní tryskou. Čím větší zahradu máme, tím větší nádobku budeme potřebovat. Zatímco pro malou zahrádku s pár stromy nám bude stačit nádobka o objemu 3 litrů, pro střední je lépe vybavit se nádobou připevnitelnou na záda a pro rozlehlejší ovocný sad přijde vhod postřikovač s pojezdem a teleskopickou tyčí, která nám umožní lepší dosah.

Hnojení

Aby strom měl dostatek výživy, správně rostl a plodil, můžeme mu pomoci přidáním hnojiva. Hnojíme raději po částech a s vydatnou zálivkou. Vždy dbáme na to, abychom hnojili nejen u kmene, ale pod celou korunou. Hnojivo je potřeba dostat hlouběji do země (týká se zejména hnojiv fosforečných). Je proto dobré vyrýt paprsčitě okolo kmene brázdy až 20 cm hluboké a do nich hnojivo umístit. Nebo rozdělit hnojivo kolem dokola kmene a zapravit do zeminy rýčem. Kompostem hnojíme tak, že část staré zeminy okolo stromu odebereme a navezený kompost se zbylou zeminou smísíme.

Každá práce na zahradě nese své ovoce. Pro ošetřování ovocných stromů to platí dvojnásob. A doslova.