Do kompostu se mohou dávat veškeré organické zbytky z kuchyně a ze zahrady. Jsou to zbytky ovoce a zeleniny, kávové i čajové zbytky, pečivo, skořápky vajec i ořechů. Do kompostů se také může přidávat podestýlka domácích býložravých mazlíčků. Můžete přidat piliny, jako vedlejší produkt při řezání dřeva, staré seno nebo zbytky listí ze zahrady a nebo nevyužitou slámu Také se do něj dávají nepoužité dary zahrady, jako jsou padaná jablka, listy salátu, nevyužitá rajčata či jiné zbytky zeleniny a ovoce. Patří tam také posekaná tráva, listí, drobné větvičky. Kompostovat se dá popel ze dřeva, peří a dokonce i chlupy nebo vlasy.

Co však do domácího kompostéru rozhodně nepatří, jsou kosti a zbytky masa či kůže. Nepatří zde ani stolní oleje a tuky. Rozhodně se vyhněte všemu napadenému chorobami, plísněmi a jinými škůdci. Proces kompostování by se tak změnil v nežádoucí proces hniloby, který by určitě přilákal hlodavce a mohlo by tak dojít na kontaminaci kompostu závadnými patogeny. Buďte pozorní na semena rostlin, které mohou v kompostu časem vzklíčit. Dále se vyhněte všem neorganickým materiálům, jako jsou sklo, plast, kov, kámen apod.


V létě kompostér nechávejte otevřený, v zimních měsících jej zavřete víkem. Přírodní hnojivo budete mít nejdříve za tři až pět měsíců. Ideální použití je po jednom až druhém roce kompostování. Ke zrychlení zrání kompostu se dá použít urychlovač kompostů Biokompost Kaxl, který naleznete v nabídce našeho eshopu. Jistě pomůže, když Váš kompost v období sucha budete prolévat vodou. Také se vyplatí alespoň jednou za čtvrt roku kompost promíchat.


Vhodné kompostéry jsou z přírodního ekologicky šetrného materiálu, jako například nehoblovaný kompostér Kaxl, což je český výrobek, který se hodí na každou zahradu. Také si můžete vybrat dle tvaru, velikosti, či barvy některý z našich plastových a kvalitních kompostérů na našem eshopu www.hobynaradi.cz.