Pojďme si představit modelovou řadu nůžek na živý plot pro jaro/léto 2020 z nabídky Hoby Nářadí. Na ukázku jsem vybral těchto osm modelů od různých výrobců. Vypadají podobně, rozdíly v nich však jsou značné. 

 

Elektrické plotové nůžky 500W FZN 2000-E FIELDMANN

Základní plotové nůžky pro úpravu drobného porostu nebo dokončovací práce. To nabízí Elektrické plotové nůžky Fieldman. Fieldman je český dodavatel. Předváděný model má sečíci lištu dlouhou 406 mm s řezným průměrem 16 mm. Jejich hlavní předností je nízká hmotnost, jde o pouhých 2,25 Kg. Proto s nimi zvládne obratně a pohodlně pracovat i křehká slečna nebo subtilnější dáma.

 

 

https://www.hobynaradi.cz/elektricke-plotove-nuzky-500w-fzn-2000-e-fieldmann/

 

 

POWXG2007 Elektrický plotostřih 550W - 450mm POWERPLUS

Tyto nůžky od belgického výrobce Powerplus mají záruku tři roky. Předváděný model má dvojité broušené ostří a laserem řezané zuby. Velice chválím měkčené madla, která jsou opravdu pohodlná. Řezný průměr, čili maximální průměr řezané větve je 16 mm, což je nejméně ze zde prezentovaných uvedených modelů. Tyto plotové nůžky mají délku střižné lišty slušných 535 mm. Proto jsou vhodné pro keřové porosty, kde větve jsou drobnější a spíše menší. Tento model má otočnou rukojeť o 180° pro práci v různých polohách a důmyslný zalamovací systém ve třech pozicích, který zjednodušuje práci.

 

 

https://www.hobynaradi.cz/powxg20090-elektricky-plotostrih-750w-690mm-powerplus/

 

Elektrické plotové nůžky 550W GTHS 565 GÜDE

Máte li živý plot větších rozměrů obzvláště co se týká jeho šířky, je vhodné zvolit delší střižnou lištu. Je to z toho důvodu, abyste práci nedělali na dvakrát a střih byl v jedné rovině. K tomu jsou vhodné tyto nůžky od německého výrobce Güde. Mají střižnou lištu dlouhou 600 mm s řezným průměrem uctihodných 24 mm. Jen pro úplnost uvádím, že pod pojmem řezný průměr je možné si představit jak silnou větev je plotostřih schopen přestřihnout, v tomto případě to je skoro 2 a půl cm. Jedná se skutečně o maximum. Nedoporučujeme se pokoušet o stříhání silnějších větví, jinak potom může dojít velice snadno k poškození lišty.
Dále je u tohoto modelu otočná rukojeť v pěti úrovních. Po jejím otočení můžete pohodlně pracovat ve vertikální úrovni, což je velice praktické a přesné.

 

 

https://www.hobynaradi.cz/elektricke-nuzky-na-zivy-plot-gude-ghs-690-l-93999/

 

Elektrické nůžky na živý plot GÜDE GHS 690 L (93999)

Zcela samostatnou kategorii tvoří tyto prodloužené zahradní nůžky, rovněž německé značky Güde.
Můžete k nim totiž připojit teleskopickou tyč, se kterou se dostanete na předpokládaný dosah 4m. 6ti polohové naklápění střižné hlavy pak zaručí uspokojivý tvar i těch nejvyšších porostů. S váhou 5ti Kg však není manipulace v těchto výškách zcela snadná. Délka lišty 565 mm, řezný průměr 16 mm. U všech modelů napájeným elektrickým kabelem si dejte velký pozor na jeho přestřihnutí. Ze zkušenosti našeho Hoby servisu víme, že se tyto situace stávají. Když celou sestavu otočíte, můžete v nouzovém řešení séct vysokou trávu, nálety stromků a podobně. Jde to, a s docela dobrým výsledkem.

 

 

https://www.hobynaradi.cz/elektricke-plotove-nuzky-550w-gths-565-gude/

 

Aku nůžky na živé ploty 18V, 2,0Ah, LI-Ion HS 18-201-05 GÜDE

Doposud byla řeč o elektrických nůžkách, kde pohon zajišťoval přívodní kabel. Né vždy máte na dosah elektrický proud. Žijeme v době akumulátorové, proto jsou zde nůžky napájené baterií. Bývají zpravidla těžší i dražší. Sami uvidíte, že vždy ale tomu musí tak být. Práce s nimi je mnohem pohodlnější. Pro delší práci na zahradě se hodí přikoupit druhý, záložní akumulátor. V ruce mám nůžky opět od výrobce Güde. Elegantní design je doplněn nastavitelnou zadní rukojetí. Nůžky pohání 18V akumulátor bez paměťového efektu, s minimálním samovolným vybíjením a dlouhou životností. Doba nabíjení zcela vybitého dvouampérového akumulátoru jsou 4 hodiny. 

 

 

https://www.hobynaradi.cz/aku-nuzky-na-zive-ploty-18v-2-0ah-li-ion-hs-18-201-05-gude/

 

Nůžky na živé ploty aku, 18V, 1500mAh, Li-ion, 56cm, EXTOL PREMIUM

Renomovaný český dodavatel Extol se u tohoto modelu vyznamenal. Obdivuhodně nízká hmotnost a to včetně akumulátoru jej řadí mezi při své velikosti nejlehčí představený modely ze všech. S pouhými 2,7 Kg tak bude každé stříhání pohodlnější. Uspokojivá je i délka lišty 560 mm s řezným průměrem 16 mm. Tento typ se pyšní také nejnižší hlučností ze všech. Opravdu povedený kousek, který však nemá otočnou rukojeť, což je velká škoda.

 

 

https://www.hobynaradi.cz/nuzky-na-zive-ploty-aku-18v-1500mah-li-ion-56cm-extol-premium/

 

Nůžky na živé ploty aku, 40V Li-ion, 2500mAh EXTOL INDUSTRIAL

 

Naprostá pecka je tento velice výkonný stroj opět od výrobce Extol. Jeho podnázev Industrial napovídá, že se jedná o profesionální nůžky určeny pro dlouhodobou a náročnou práci. Dobré vyvážení aku nůžek zajišťuje méně namáhavé držení při obsluze. Ostrá, laserem vyřezávaná stříhací čepel si snadno poradí s živým plotem, a je chráněná hliníkovou lištou. Pogumovaná rukojeť brání vysmeknutí, tlumí vibrace a zpříjemňuje držení při práci. otočná rukojeť Vám pomůže dostat se do obtížně přístupných míst. Kvalitní baterie obsahuje značkové články Samsung a je pogumovaná pro zvýšení odolnosti proti poškození. Kapacita 40tiV baterie je 2500mAh, což v zatížení s přestávkami zaručí dvě hodiny provozu. Řezný průměr lišty je 18mm a délka 540mm. Skvělý stroj.

 

 

 

https://www.hobynaradi.cz/nuzky-na-zive-ploty-aku-40v-li-ion-2500mah-extol-industrial/

 

 

FZN 4006-B Benzínové plotové nůžky 51cm, 26cm3 FIELDMANN

Nejvýkonnější ze všech představených modelů jsou bezesporu tyto benzínové nůžky z dílny Fieldman. Dvoutaktní motor způsobuje vyšší hluk, přidává na hmotnosti, trochu smrdí, ale můžete pracovat bez jakéhokoliv omezení. Proto jsou ideální na místa kde není elektrický proud a nejste limitování nabíjením baterií. Maximální řezný průměr je úctyhodných 24 mm. Proto si s nimi můžete dovolit prostříhat hustý porost. Benzínový motor toho zvládne opravdu hodně. S 5,4 Kg se však jedná o stroj pro siláky. Samozřejmostí je otočná rukojeť a ochranný kryt.

 

 

https://www.hobynaradi.cz/fzn-4006-b-benzinove-plotove-nuzky-51cm-26cm3-fieldmann/

 

Všechny modely jsou opatřeny dvojí spouští, která vás nutí používat při manipulaci obě ruce a tím zajišťuje Vaší bezpečnost. Jsou také vhodné jak pro leváky tak praváky. Každou lištu plotových nůžek je dobré pravidelně mazat. Vhodný je například olej WD40 v praktickém spreji. Představovaná nabídka střihových nůžek ze sortimentu Hoby nářadí není kompletní. Výběr je skutečně bohatý. Další kategorií jsou pak ruční nůžky vhodné na dokončovací práce. O těch si však povíme zase třeba jindy. I proto sledujte náš kanál a sociální sítě Hoby nářadí cézet.

Nezapomeňte nás sledovat i na ostatních kanálech: ? https://www.instagram.com/HobyNaradi.cz ? https://www.facebook.com/HobyNaradi