Měli byste to stihnout, než se minimální noční teploty vzduchu dostanou pod bod mrazu a teplota vody neklesne pod 10 až 15 °C. V několika jednoduchých krocích vám nyní poradíme, jak na efektivní zazimování bazénu.

 

Voda je základ čistoty

Pro správné zazimování bazénu je potřeba mít čistou vodu. Nejprve ze dna odstraňte nečistoty. S tím vám pomůže bazénový vysavač. S nečistotami na hladině si pak hravě poradí ruční síťka na teleskopické tyči. Dalším bodem je úprava úrovně pH, tvrdosti vody a chlóru pomocí bazénové chemie.

Odpusťte vodu cca deset centimetrů pod skimmer a našroubujte zátku. Jestliže zátku nepoužíváte, odpusťte vodu pod úroveň vratné trysky, hlavu vratné trysky demontujte a uskladněte. Poté očistěte stěny bazénu (pod i nad hladinou) speciálním čisticím přípravkem, odpojte hadice a vylijte z nich přebytečnou vodu.

 

 

 

Co s výbavou bazénu?

Do zbylé vody v bazénu vmíchejte dle návodu speciální zazimovací přípravek, který bude během zimy bránit růstu řas a vzniku zákalů. Nyní na řadu přichází pískové filtrace, tepelné čerpadlo a solární ohřev.

Pískovou filtraci důkladně opláchněte a pravidelně ji co dva roky vyměňujte kvůli usazeninám. Všechny části filtrační jednotky ulože na suchém místě chráněném před mrazem. Z filtrace pak sundejte čerpadlo i hadice. Tepelné čerpadlo odpojte od elektřiny a uzavřete obtokové ventily. Přebytečnou vodu vysajte do sucha, ve výměníku čerpadla nesmí zůstat žádná voda. Pokud máte bazén se solárním ohřevem, odpojte jeho panely, vysajte vodu a uložte jej na teplé místo během zimního období. Všechny odpojené a demontované části příslušenství (hadice, schůdky, filtrace apod.) ukryjte na místo, kde teplota neklesá pod 0°C. Stejně tak přes zimu nesmí být v bazénu ani další příslušenství, například bazénové schůdky a všechny demontované části.

 

Jsme připraveni

Na závěr zakryjte bazén krycí plachtou jako ochranu před padajícími nečistotami (listí, jehličí). Pokud v zimě na plachtu napadne větší vrstva sněhu, je vhodné jej odstranit, ať plachtu zbytečně nezatěžujete.

Při splnění všech výše uvedených kroků máte jistotu, že je váš bazén dostatečně připraven na zimu. Důkladná příprava na přezimování vám zajistí zároveň rychlý a bezproblémový start do nové sezóny. A co potěší více, než možnost se vykoupat v čistém a připravením bazénu?